Mi is az a ketogén diéta?
A ketogén diéta vagy röviden keto, egy alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend, amelynek célja, hogy a szervezet egy úgynevezett ketózis nevű anyagcsere-állapotba kerüljön. Ilyenkor a test elsődleges energiaforrása nem a szénhidrát lesz, hanem a zsír, aminek égése során ketontestek keletkeznek, amelyek energiát biztosítanak az agynak és a test többi részének. A ketogén étrendben a tápanyagok összetétele az alábbiak szerint változik: az energiabevitel 70-75%-át a zsírok adják, 20-25% a fehérje és csak alig 5-10% a szénhidrát.
Hogyan működik mindez?
A legtöbb hagyományos étrend szénhidrátból fedezi az energiaszükségletet, főleg az egyes konyhák esetében. A magyarok rendszeresen esznek kenyeret, tésztát, rizst, burgonyát, egyéb olyan köretet, amely tulajdonképpen csupa szénhidrát. Ha azonban ezt drasztikusan csökkentjük, nagyjából napi 20-50 gramm alá, akkor a szervezet kénytelen alternatív energiaforráshoz nyúlni, ekkor indul be a ketózis. Ennek során a máj zsírokból ketontesteket állít elő.
Ennek az állapotnak számtalan előnye lehet. Többek között fokozódik a zsírégetés, csökken az étvágy, stabilabb lesz a vércukorszint, nem beszélve a javuló mentális fókuszról. A ketogén diéta mellett szól a gyors fogyás is. Mivel a test zsírt használ fel üzemanyagként, a raktározott zsírokhoz is könnyebben hozzáfér. Ráadásul a keto étrend vízvesztéssel is jár az elején, ami gyorsan látható eredményt hozhat.
Milyen ételek szerepelnek a ketogén étrendben?
A keto étrend alapja a teljes értékű, tápanyagdús ételek fogyasztása, mindezt alacsony szénhidráttartalommal megspékelve. Ketogén-barátnak tekinthető a tojás, a húsok nagy része, a halak, az avokádó, a diófélék, a magvak, a leveles zöldségek, mint a spenót vagy a kelkaposzta.
Emellett nem maradhatnak ki a webáruházunkban is kapható egészséges zsírok sem, mint a minőségi tökmagolaj, olívaolaj, kókuszolaj, valamint a vaj és társai. A tejtermékek esetében pedig a sajt és a cukormentes tejszín, joghurt, tej lesz a társunk ebben.
Amit viszont mindenképpen kerülni kell, azok a cukros ételek, a fehér kenyér, a tészta, a rizs, a magas szénhidráttartalmú zöldségek, mint a burgonya. De el kell felejteni a gyümölcsök nagy részét is, tulajdonképpen csak a bogyósok jöhetnek szóba, de azok is kizárólag kis mennyiségben.
Milyen mellékhatásokkal számolhatunk?
Az első pár napban sokan tapasztalnak fejfájást, fáradtságot, ingerlékenységet, ami a ketogén életmóddal függ össze. Ez azonban alig pár napon belül megszűnik, hiszen a testünk alkalmazkodik az új energiaforráshoz. Fontos ilyenkor a megfelelő elektrolitpótlás, mint a nátrium, a kálium és a magnézium, amelyek segíthetnek enyhíteni a tüneteket.
De, ami talán a legfontosabb, hogy a ketogén diéta nemcsak a fogyásban lehet hasznos, hiszen olyan egészségi állapotok esetén is gyakran alkalmazzák, mint a cukorbetegség, a PCOS vagy éppen az inzulinrezisztencia és az epilepszia. Utóbbi elsősorban a gyerekeknél, klinikai környezetben használatos.
A webshopunk kínálatában sok terméket megtalálsz, melyek tökéletesen passzolnak a ketogén étrendhez.